
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | USB Switch |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2.5 A |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 6.5 V |
| Output Type | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 9 ms |
| Turn-Off Delay Time | 6 ms |
| Number of Outputs | 2 |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| On Resistance (RON) | 50 mΩ |
| Current Limit | 250 mA |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.89434
Ext.Price$0.89434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.89434 | $0.89434 |
| 10 | $0.71693 | $7.16930 |
| 25 | $0.64885 | $16.22125 |
| 50 | $0.58723 | $29.36150 |
| 100 | $0.53146 | $53.14600 |
| 300 | $0.50474 | $151.42200 |
| 500 | $0.47937 | $239.68500 |
| 1000 | $0.45183 | $451.83000 |
